Sort by

octavia has logged 623 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
VFW

VFW

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
Edit this entry  
30
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Time to Leave

Time to Leave

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
A Christmas Tree Grows in Colorado

A Christmas Tree Grows in Colorado

2020
×
Edit this entry  
18
Age Out

Age Out

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Merry Liddle Christmas Wedding

Merry Liddle Christmas Wedding

2020
×
Edit this entry  
14
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Quarantine

Quarantine

2008
×
Edit this entry  
12
The Bloom of Yesterday

The Bloom of Yesterday

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★
Edit this entry  
09
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
White God

White God

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Papi Chulo

Papi Chulo

2018
×
Edit this entry