Sort by

octavia has logged 62 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
Edit this entry  
31
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saw V

Saw V

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shed

The Shed

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Z

Z

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Warning: Do Not Play

Warning: Do Not Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Still Screaming: The Ultimate Scary Movie Retrospective

Still Screaming: The Ultimate Scary Movie Retrospective

2011
×
Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Metamorphosis

Metamorphosis

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ricky

Ricky

2009
×
★★
Edit this entry  
12
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
Edit this entry  
12
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Down by Love

Down by Love

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jupiter's Moon

Jupiter's Moon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
06
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Liberian Boy

Liberian Boy

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Edit this entry