Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
01
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Purple Hearts

Purple Hearts

2022
×
★½
Edit this entry  
01
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
31
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Baseball: The Tenth Inning

Baseball: The Tenth Inning

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Baseball

Baseball

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Minions: Training Wheels

Minions: Training Wheels

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Panic in the Mailroom

Panic in the Mailroom

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Minions: Puppy

Minions: Puppy

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Moonfall

Moonfall

2022
×
★½
Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Small Fry

Small Fry

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★½
Edit this entry  
15
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
3 Bad Men

3 Bad Men

1926
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Love Goddesses

The Love Goddesses

1965
×
★★★
Edit this entry  
06
The Robe

The Robe

1953
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

1915
×
★★★★
Edit this entry  
05
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Ice Age Adventures of Buck Wild

The Ice Age Adventures of Buck Wild

2022
×
Edit this entry  
26
A Perfect Pairing

A Perfect Pairing

2022
×
★½
Edit this entry  
24
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry