Sort by

Avery has logged 96 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★
Edit this entry  
25
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spanish Clair de Lune

Spanish Clair de Lune

1909
×
★★★
Edit this entry  
22
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pecos Bill

Pecos Bill

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blame It on the Samba

Blame It on the Samba

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
Trees

Trees

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Little Toot

Little Toot

1948
×
★★★
Edit this entry  
21
Johnny Appleseed

Johnny Appleseed

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bumble Boogie

Bumble Boogie

1948
×
★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Wintertime

Once Upon a Wintertime

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mickey and the Beanstalk

Mickey and the Beanstalk

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bongo

Bongo

1947
×
★★★
Edit this entry  
21
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
You Belong to My Heart/Donald's Surreal Reverie

You Belong to My Heart/Donald's Surreal Reverie

1944
×
★★★
Edit this entry  
21
Mexico: Pátzcuaro, Veracruz and Acapulco

Mexico: Pátzcuaro, Veracruz and Acapulco

1944
×
★★
Edit this entry  
21
Las Posadas

Las Posadas

1944
×
★★½
Edit this entry  
21
Baía

Baía

1944
×
★★★
Edit this entry  
21
The Flying Gauchito

The Flying Gauchito

1944
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Cold-blooded Penguin

The Cold-blooded Penguin

1944
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★
Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Imperial Japanese Dance

Imperial Japanese Dance

1894
×
★★
Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Aquarela do Brasil

Aquarela do Brasil

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
El Gaucho Goofy

El Gaucho Goofy

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pedro

Pedro

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
Lake Titicaca

Lake Titicaca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
19
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Judas & Jesus

Judas & Jesus

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★½
Edit this entry