• The Public Enemy

    ★★★★

  • Le Million

    ★★★★

  • Tabu

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★

  • Little Caesar

    ★★★★

  • Morocco

    ★★★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★★★★

  • The Divorcee

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Chang: A Drama of the Wilderness

    ★★★★

  • The Unknown

    ★★★★

  • Napoleon

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Strike

    ★★★★★

  • Grass: A Nation's Battle for Life

    ★★★★½

  • Seven Chances

    ★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • Greed

    ★★★★★

  • The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Nanook of the North

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Idle Class

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • Way Down East

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★½

  • The Birth of a Nation

    ★★½

  • The Great Train Robbery

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • The Red Riding Trilogy

    ★★★★