Letterboxd — Your life in film

Forgotten username or password?

×
ari :)

ari :)

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for ari :)
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ari :)’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • You've Got Mail

    You've Got Mail 1998

    ★★★½ Watched 08 Nov 2023

    enemies to lovers will always be superior

  • Five Nights at Freddy's

    Five Nights at Freddy's 2023

    ★★★½ Watched 29 Oct 2023

    this is a great day for autistic people (me)

  • Taylor Swift: The Eras Tour

    Taylor Swift: The Eras Tour 2023

    ★★★★★ Watched 16 Oct 2023

    i actually sobbed through the whole thing

  • Corpse Bride

    Corpse Bride 2005

    ★★★★ Watched 01 Oct 2023

    sobbing

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid 2023

    ★★★★ Watched 09 Sep 2023

    i really need to find myself a hot british man in a rolled up white puffy shirt

  • Barbie

    Barbie 2023

    ★★★★★ Watched 24 Jul 2023

    GRETA GERWIG YOU ARE A GENIUS

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3 2023

    ★★★★★ Watched 10 Jul 2023

    james gunn WILL be paying for my therapy bills

  • The Grudge

    The Grudge 2004

    ★★★ Watched 03 Jul 2023

    took me every bit of self control not to scream “mommy” every time sarah michelle gellar came on the screen

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005

    ★★★★★ Watched 28 Jun 2023

    i, too, am crackers about cheese

  • The New Mutants

    The New Mutants 2020

    ★★½ Watched 27 Jun 2023

    anya taylor-joy i am in love w you

  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise 2023

    ★★★★ Watched 24 Jun 2023

    that title card almost made me orgasm

  • Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary 2001

    ★★★★ Rewatched 19 Jun 2023

    i’ve said it once… i’ll say it again… i want mark darcy so bad

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 23
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
X
Threads
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Select your preferred poster
Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro