Sort by

kyra has logged 238 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doubt

Doubt

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry