RSS feed for Aaron

Aaron has logged 82 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Natural

The Natural

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Police Academy

Police Academy

1984
×
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Next of Kin

Next of Kin

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Best of Times

The Best of Times

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cujo

Cujo

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dream a Little Dream

Dream a Little Dream

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shocking Dark

Shocking Dark

1989
×
★★
Read the review Edit this entry