Sort by

Arighna has logged 62 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enchanted April

Enchanted April

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring

Spring

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tales of Ordinary Madness

Tales of Ordinary Madness

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ossos

Ossos

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Juliet in Paris

Juliet in Paris

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Informer

The Informer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry