2015

Arjan Eising Arjan Eising’s year in review

Arjan’s highest rated films

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Mary Is Happy, Mary Is Happy.

    ★★★★½

  • No Men Beyond This Point

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Youth

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Stranger Than Fiction

    ★★★★

  • Hanna

    ★★★★

  • Hellboy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Captain America: The Winter Soldier

Jan 3

Most Watched

The Resurrection of a Bastard

twice

Edge of Tomorrow

twice

Mary Is Happy, Mary Is Happy.

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
40 films
Action
28 films
Sci Fi
25 films
Adventure
20 films
Thriller
18 films
Comedy
16 films
Crime
13 films
Fantasy
8 films
Mystery
6 films
Animation
6 films
USA
48 films
UK
14 films
France
8 films
Japan
8 films
Netherlands
5 films
Germany
4 films
Australia
3 films
Spain
2 films
Iceland
2 films
Sweden
2 films
English
69 films
French
10 films
Japanese
9 films
German
9 films
Spanish
7 films
Italian
4 films
Dutch
4 films
Thai
2 films
Chinese
2 films
Icelandic
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Room
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

La scuola d'estate

Films watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Youth
  • Spectre
  • Sicario
  • Crimson Peak
  • Pan's Labyrinth
  • The Martian
  • Stranger Than Fiction
  • Hanna
  • Hellboy
  • Jurassic World
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • De Düva: The Dove
  • Young Frankenstein
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Borgman
  • Kung Fury
  • Spy Game
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Resurrection of a Bastard
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Dancer in the Dark
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Ex Machina
  • Big Hero 6
  • Noah
  • Divergent
  • Snowpiercer
  • Avengers: Age of Ultron
  • American Hustle
  • Veronica Mars
  • Attack the Block
  • Lucy
  • Maps to the Stars
  • When Marnie Was There
  • Paprika
  • Edge of Tomorrow
  • Calvary
  • The Double
  • Django Unchained
  • Guardians of the Galaxy
  • The Incredibles
  • The Room
  • American Sniper
  • Nightcrawler
  • Spirited Away
  • Enemy
  • Prisoners
  • Kingsman: The Secret Service
  • Birdman
  • Mary Is Happy, Mary Is Happy.
  • We Live in Public
  • The Resurrection of a Bastard
  • Parabellum
  • Mary Is Happy, Mary Is Happy.
  • Drive
  • Robot & Frank
  • Tokyo Tribe
  • Haruko's Paranormal Laboratory
  • Heaven Knows What
  • Metamorphoses
  • Toto and his Sisters
  • Over Your Dead Body
  • A Hot Roof
  • As the Gods Will
  • No Men Beyond This Point
  • 12 Months in 1 Day
  • La scuola d'estate
  • Brave Men's Blood
  • Banana Pancakes and the Children of Sticky Rice
  • Kopfkino
  • Forever
  • Undulant Fever
  • Sand Dollars
  • Wreck-It Ralph
  • Ender's Game
  • The Imitation Game
  • Predestination
  • Edge of Tomorrow
  • Captain America: The Winter Soldier

Highly rated films Arjan missed

  • Room
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Mustang
  • Embrace of the Serpent
  • Carol
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more