2016

Arjan Eising Arjan Eising’s year in review

Arjan’s highest rated films

  • Arrival

    ★★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • Mind Game

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★½

  • The Man Who Knew Infinity

    ★★★½

  • Finding Dory

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Bridge of Spies

Jan 7

Last Film

Passengers

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Comedy
17 films
Adventure
17 films
Thriller
13 films
Action
11 films
Sci Fi
9 films
Family
7 films
Fantasy
6 films
Mystery
6 films
Animation
5 films
USA
40 films
UK
11 films
Germany
5 films
Canada
3 films
China
2 films
India
1 film
France
1 film
Japan
1 film
Denmark
1 film
Czechia
1 film
English
43 films
German
5 films
French
5 films
Russian
3 films
Spanish
2 films
Chinese
2 films
Italian
2 films
Esperanto
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Reservoir Dogs
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Independence Day: Resurgence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Being 17
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2016

  • Passengers
  • Inside Out
  • Jason Bourne
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Arrival
  • Doctor Strange
  • Sully
  • Captain Fantastic
  • The Bourne Identity
  • The Man Who Knew Infinity
  • Finding Dory
  • Mind Game
  • Independence Day: Resurgence
  • Now You See Me 2
  • Look Who's Back
  • Alice Through the Looking Glass
  • Groundhog Day
  • Iron Man
  • The Avengers
  • Eye in the Sky
  • Money Monster
  • Being 17
  • Little Miss Sunshine
  • The Jungle Book
  • Trumbo
  • Edge of Tomorrow
  • Aladdin
  • London Has Fallen
  • 10 Cloverfield Lane
  • Eddie the Eagle
  • Dead Poets Society
  • The Hateful Eight
  • Hail, Caesar!
  • Insurgent
  • Spotlight
  • Deadpool
  • Ted 2
  • The Muppet Movie
  • The Big Short
  • The Lady in the Van
  • Goosebumps
  • The Revenant
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • The Danish Girl
  • Reservoir Dogs
  • Bridge of Spies

Highly rated films Arjan missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more