2017

Arjan Eising Arjan Eising’s year in review

Arjan’s highest rated films

  • mother!

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 76 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Rogue One: A Star Wars Story

Jan 4

Most Watched

Baby Driver

twice

Last Film

Doctor Strange

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
32 films
Drama
31 films
Adventure
31 films
Sci Fi
21 films
Comedy
20 films
Fantasy
18 films
Thriller
17 films
Family
13 films
Crime
12 films
Horror
6 films
USA
66 films
UK
21 films
Germany
6 films
France
4 films
Hungary
3 films
Canada
3 films
New Zealand
2 films
Sweden
2 films
Denmark
2 films
China
2 films
English
70 films
German
8 films
French
7 films
Spanish
6 films
Russian
4 films
Italian
3 films
Swedish
3 films
Portuguese
3 films
Chinese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Circle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

How I Fell in Love with Eva Ras

Films watched in 2017

  • Doctor Strange
  • Night at the Museum
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • The Party
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Zootopia
  • What We Do in the Shadows
  • mother!
  • A Million Ways to Die in the West
  • Thor: Ragnarok
  • The Neon Demon
  • The Departed
  • The Theory of Everything
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Inferno
  • Logan Lucky
  • Blade Runner 2049
  • The Hitman's Bodyguard
  • Kingsman: The Golden Circle
  • It
  • The Dark Tower
  • Ant-Man
  • Jumanji
  • Snowden
  • Star Wars: The Force Awakens
  • I, Robot
  • Atomic Blonde
  • Paddington
  • The Walk
  • Steve Jobs
  • Dunkirk
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • 2001: A Space Odyssey
  • Una
  • Captain America: Civil War
  • Baby Driver
  • Suicide Squad
  • Spider-Man: Homecoming
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Despicable Me 3
  • Baby Driver
  • Wonder Woman
  • Jack Reacher
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Whiplash
  • The Circle
  • Alien: Covenant
  • Carlito's Way
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • The Lost City of Z
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • In Bruges
  • Beauty and the Beast
  • Back to the Future
  • Kingsman: The Secret Service
  • Logan
  • The Lego Batman Movie
  • Paterson
  • Hidden Figures
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • The Wave
  • American Beauty
  • Family Life
  • V for Vendetta
  • The Summer Is Gone
  • Beduino
  • Katie Says Goodbye
  • How I Fell in Love with Eva Ras
  • A Hustler's Diary
  • The Usual Suspects
  • Fantasia 2000
  • La La Land
  • Rogue One: A Star Wars Story

Highly rated films Arjan missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • Get Out

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more