2018

Arjan Eising Arjan Eising’s year to date

Arjan’s highest rated films

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Christopher Robin

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Collateral

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Let the Corpses Tan

Jan 30

Last Film

Robin Hood

Dec 8

Genres, Countries & Languages

Thriller
19 films
Adventure
19 films
Drama
17 films
Action
16 films
Comedy
15 films
Crime
13 films
Fantasy
11 films
Animation
10 films
Family
10 films
Sci Fi
8 films
USA
43 films
UK
10 films
France
6 films
Canada
5 films
Belgium
2 films
Germany
2 films
Denmark
1 film
Spain
1 film
Australia
1 film
English
47 films
French
7 films
Spanish
3 films
Russian
3 films
German
2 films
Cantonese
1 film
Italian
1 film
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
Xhosa
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Hannah Gadsby: Nanette
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Robin Hood
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Joshua
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2018

  • Robin Hood
  • Gone Girl
  • Brave
  • Coco
  • What Happened to Monday
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Hugo
  • Bohemian Rhapsody
  • Bad Times at the El Royale
  • A Simple Favor
  • BlacKkKlansman
  • The Spy Who Dumped Me
  • Christopher Robin
  • Tau
  • Wakefield
  • Ocean's Eight
  • Sausage Party
  • Toy Story
  • Shot Caller
  • Solo: A Star Wars Story
  • Incredibles 2
  • Collateral
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Loft
  • RED 2
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The LEGO Ninjago Movie
  • Deadpool 2
  • The Lincoln Lawyer
  • Need for Speed
  • Isle of Dogs
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Ghostbusters
  • Avengers: Infinity War
  • Tomb Raider
  • Annihilation
  • The Theory of Everything
  • The Shape of Water
  • Black Panther
  • American Psycho
  • Rise of the Guardians
  • Side Effects
  • The Cloverfield Paradox
  • Moana
  • Passion
  • Joshua
  • Phantom Thread
  • Let the Corpses Tan

Highly rated films Arjan missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • The Favourite
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • They Shall Not Grow Old

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more