Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shool

Shool

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Train: Some Lines Shoulder Never Be Crossed...

The Train: Some Lines Shoulder Never Be Crossed...

2007
×
Edit this entry  
07
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★
Edit this entry  
10
Barefoot to Goa

Barefoot to Goa

2015
×
★½
Edit this entry  
03
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Main, Meri Patni Aur Woh

Main, Meri Patni Aur Woh

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Raaz

Raaz

1967
×
★½
Edit this entry  
01
High Jack

High Jack

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
David

David

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Delhi-6

Delhi-6

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
The Stoneman Murders

The Stoneman Murders

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Main Aurr Mrs Khanna

Main Aurr Mrs Khanna

2009
×
½
Edit this entry  
16
Kahaani

Kahaani

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kai Po Che!

Kai Po Che!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kurbaan

Kurbaan

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Munna Bhai M.B.B.S.

Munna Bhai M.B.B.S.

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sethupathi

Sethupathi

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Vada Chennai

Vada Chennai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chameli Ki Shaadi

Chameli Ki Shaadi

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ek Tha Tiger

Ek Tha Tiger

2012
×
★½
Edit this entry  
10
Dost

Dost

1974
×
½
Edit this entry  
07
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Labour of Love

Labour of Love

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Box

The Box

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry