Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Images

Images

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Kids Are Alright

The Kids Are Alright

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★
Edit this entry  
29
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Martin

Martin

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry