Zach has logged 59 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Child

The Child

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
James White

James White

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Singles

Singles

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Days

Last Days

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Following

Following

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry