Ian has logged 21 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry