Sort by

Ian has logged 218 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry