Sort by

Ian has logged 243 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aloha Scooby-Doo!

Aloha Scooby-Doo!

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry