Sort by

Ian has logged 30 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry