Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
VHS 94

VHS 94

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Furies

The Furies

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luis and the Aliens

Luis and the Aliens

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Loud House Movie

The Loud House Movie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Seeing America with Megan Rapinoe

Seeing America with Megan Rapinoe

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barbie Birthday Party

Barbie Birthday Party

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bio-Cop

Bio-Cop

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry