Sort by
  • Stay on Board: The Leo Baker Story

  • Don't Look Up

  • tick, tick...BOOM!

  • Schumacher

  • Dune

    ★★★★

  • Count Me In

  • Boiling Point

  • Like A Rolling Stone: The Life & Times of Ben Fong-Torres

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

  • Bo Burnham: Inside

  • Seaspiracy

  • Biggie: I Got a Story to Tell

  • Passing

  • The Sparks Brothers

  • Malcolm & Marie

  • Tripping with Nils Frahm

  • The Queen's Gambit

  • The Trial of the Chicago 7

  • On the Rocks

    ★★★½

  • The King of Staten Island

  • The Last Dance

  • Unorthodox

    ★★★★

  • The Social Dilemma

  • The Forty-Year-Old Version

  • Who Killed Malcolm X?

  • The Irishman

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

  • Babyteeth

  • Marriage Story

  • Anima

    ★★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★

  • When They See Us

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Rocketman

  • Wine Country

  • Yesterday

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • The Dirt

  • Blinded by the Light

  • Miles Davis: Birth of the Cool

  • Knock Down the House

  • Take Me Somewhere Nice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★

  • Roma

    ★★★★

  • To Each, Her Own

    ★★★

  • The Ponds

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★

  • Girl

    ★★★★

  • Thunder Road

    ★★

  • Fast Color

    ★★★★

  • Matangi / Maya / M.I.A.

  • Wildlife

    ★★★★

  • Juliet, Naked

  • The Post

  • Joan Didion: The Center Will Not Hold

    ★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★

  • Darkest Hour

  • Godard Mon Amour

  • Faces Places

    ★★★★

  • Okja

    ★★★

  • The Party

  • God's Own Country

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • 13th

    ★★★★

  • The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

  • La La Land

    ★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★

  • A Very Murray Christmas

    ★★★★

  • The Program

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Carol

    ★★★