Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charles Laughton Directs The Night of the Hunter

Charles Laughton Directs The Night of the Hunter

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Days of Being Dumb

The Days of Being Dumb

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dinosaur and the Baby

The Dinosaur and the Baby

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Le Parti des choses: Bardot et Godard

Le Parti des choses: Bardot et Godard

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paparazzi

Paparazzi

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Searchers

The Searchers

1956
×
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
8½

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry