• Shoah

    Shoah

    ★★★★★

    In my opinion easily the greatest film ever made. I believe the role of films is to educate through entertainment and although Shoah could not be described as an entertaining film due to the subject matter, the skill in which it educates the viewer about the horror of the Holocaust transcends the medium through which it delivers its message. Roger Ebert described Shoah as "an act of witness", and honestly this is the best description possible. Lanzmann interviews the Jews…

  • Stalker

    Stalker

    ★★★★

    Stalker is a Soviet science fiction art film with dramatic philosophical and psychological themes directed by Andrei Tarkovsky and written by Boris and Arkady Strugatsky, loosely based on their 1972 novel Roadside Picnic. It depicts an expedition led by a "Stalker", a person who is able to traverse a mysterious restricted site known as the "Zone". In addition to the Stalker the expedition is made up of two his two clients, know only as the professor and the writer.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★

    Mulholland Drive or Mulholland Dr. is a neo-noir mystery film written and directed by David Lynch. It follows the story of an aspiring actor played by Naomi Watts, who having just arrived in Los Angeles (L.A.) meets a woman hiding in her Aunt's house, played by Laura Harring, who is suffering from amnesia. Naomi Watts character is staying in her Aunt's house while her Aunt is "doing a film in Canada" which is L.A. slang for dead, although she does…

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    In the Mood for Love is a Hong Kong film written, produced and directed by Wong Kar-wai released in 2000. The literal English translation of the Chinese title is the age of blossoms or the flowery years, theses titles are Chinese metaphors for the fleeting time of youth, beauty and love. The titled is derived from the a song of the same name by Zhou Xuan from a film released in 1946. The English title of the film is derived…

  • The Days of Being Dumb

    The Days of Being Dumb

    ★★

    The Days of Being Dumb is a Hong Kong comedy film directed by Blackie Ko and produced by Peter Chan. It was released in 1992 and is a parody of the 1991 film, Days of Being Wild. The film was a commercial success and is mostly quite funny. However, as is common in many films its treatment of women is appalling. Sex slavery is inherently unfunny and I really do hope that the subtitles I were watching wrong and Anita Yuen's character wasn't begging one of the main characters to rape her.

  • Days of Being Wild

    Days of Being Wild

    ★★★★

    Days of being wild is a Hong Kong drama film directed by Wong Kar-Wai released in 1990. It was the first of six films that Wong Kar-Wai and cinematographer Christopher Doyle collaborated on. The movie was the first in an informal trilogy together with In the Mood for Love and 2046. It was almost entirely ignored on release but critics have since revised their opinion of the film praising it for its beauty and eroticism. It was also a box office flop but the film did inspire a parody The Days of Being Dumb.

  • Ordet

    Ordet

    ★★★★

    Ordet meaning The Word which is also the name of the English release of the film is a Danish drama film released in 1955. The name of the film refers to the title of Christ, Logos. The concept of Logos is derived from the prologue to the Gospel of John, often translated in English as "In the beginning was the Word, and the Word was with God". Ordet was directed by Carl Theodor Dreyer and it was based on a…

  • Paparazzi

    Paparazzi

    ★★★★

    Paparazzi is a short French documentary film about the movie Contempt directed by Jacques Rozier and released in 1963. The term Paparazzi was coined three years earlier when Fellini was filming La Dolce Vita. The original term referred to an indiscrete photographer. The documentary employed the same methods the press did to chronicle the scavenger journalism that surrounded Bridget Bardot as she acted in Contempt in Capri at the Villa Malaparte and followed her from Rome. Later during filming when…

  • Contempt

    Contempt

    ★★★

    Contempt is a French drama film written and directed by Jean-Luc Godard and released in 1963. It was adapted from the novel A Ghost at Noon by Alberto Moravia. The film is most famous for its extended apartment sequence which shows how the main characters relationship is unfolding. The film received universal acclaim on its release from critics and scholars. There exists three very different cuts of the film, based on where the film was released. The French release was…

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★

    Mirror released in the US as The Mirror, is a Russian art film directed by Andrei Tarkovsky. It is autobiographical, with an unconventional structure due to its non-linear narrative. It also incorporates poems by Arseny Tarkovsky who was the director's father. It is presented as the organic flow of memories of a poet who is about to die, based on Tarkovsky's father who outlived him by three years in the world. The memories that are recalled are key moments in…

  • Solaris

    Solaris

    ★★★★

    Solaris is a Soviet science fiction art film directed by Andrei Tarkovsky and released in 1972. It is an adaptation of Polish author Stanislaw Lem's Solaris released in 1961. The screenplay was co-written by Andrei Tarkovsky and Fridrikh Gorenshtein. The film is a meditative psychological drama, taking place aboard a space station orbiting a fictional planet called Solaris staffed by a skeleton crew of three scientists which have all had some kind of breakdown. Tarkovsky's adaptation of Solaris differs from…

  • Au Hasard Balthazar

    Au Hasard Balthazar

    ★★★

    Au Hasard Balthazar or in English Balthazar, at Random also known as Balthazar is a French film directed by Robert Bresson released in 1966. It was inspired by a passage in Fyodor Dostoyevsky novel The Idiot and follows a donkey as he is traded between various people each of whom mistreat him. It was released at the 1966 New York Film Festival to unfavourable reviews but was highly praised in Europe due to the emotional effect that is elicited by…