• No Time to Die

  • Hamilton

  • The Song We Sang

    ★★★★

  • 1917

  • Jojo Rabbit

  • Joker

  • Parasite

  • Avengers: Endgame

  • The Lift Boy

  • Rams

  • Game Night

  • Black Panther

  • Loving Vincent

  • Baby Driver

  • Call Me by Your Name

  • Your Name.

  • Workplace

  • The Big Short

    ★★★★

  • Minimalism: A Documentary About the Important Things

  • The Kingdom of Dreams and Madness

  • Her

  • The Wind Rises

  • Before Midnight

  • Pitch Perfect

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Liberal Arts

  • Crazy, Stupid, Love.

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Jiro Dreams of Sushi

  • The Social Network

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★

  • Bhool Bhulaiyaa

    ★★★

  • Helvetica

  • Bhagam Bhag

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

  • Little Miss Sunshine

    ★★★

  • Ocean's Twelve

    ★★★★★

  • The Terminal

    ★★★★

  • Mean Girls

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Before Sunset

  • Kal Ho Naa Ho

    ★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

  • Spirited Away

  • Mohabbatein

  • Meet the Parents

  • Fight Club

  • Notting Hill

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★

  • The Matrix

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

  • Whisper of the Heart

    ★★★★

  • Before Sunrise

  • Pulp Fiction

  • Ocean Waves

  • My Neighbor Totoro

  • Ijaazat

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Katha

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

  • The Empire Strikes Back

  • Star Wars

  • Taxi Driver

  • Chhoti Si Baat

    ★★★★★

  • Rajnigandha

  • The Godfather

  • Anand

  • Pyaasa