• Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★★★

    it took me way too long to watch this. easily one of the best movies i’ve seen in my life. so gut-wrenching, so heartfelt, so authentic. it has an amazing ensemble with great chemistry, touches on many important issues, and has dialogue that flows like normal conversations. also, this movie replaced interstellar as the movie i’ve cried hardest at, never thought that would happen tbh

  • The Web

    The Web

    absolutely beautiful

  • American Socialist: The Life and Times of Eugene Victor Debs

    American Socialist: The Life and Times of Eugene Victor Debs

    ★★★

    the production quality of this documentary is worse than the 10 minute video i made about shirley chisholm in 8th grade BUT.... i greatly admire eugene v. debs so i still enjoyed it. 

    also really loved the part where they read a letter detailing how much eugene v. debs wanted to bone his wife while he was in prison

  • The Craft

    The Craft

    ★★★½

    would be perfect without the corny 90’s special effects and the whole last act..... but the first half is definitely going to be part of my daydream universe <3 this is one of few movies i Actually want to be remade

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    hmmmm.....

  • American Honey

    American Honey

    ★★★★

    “what’s your dream”
    “no one’s ever asked me that before”
    cried <3

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    this is oomf’s comfort movie i-

  • My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

    My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

    ★★★★★

    being an mcr stan isn't a choice like being black or gay

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★★

    didn’t dig it at first but by the end..... WHEW! i’m never gonna stop thinking about this movie

  • Burning

    Burning

    ★★½

    i don’t understand the appeal of movies where nothing happens for two hours and there’s no emotional connection to the characters.... like am i missing something here????

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    paddington 2: shawshank redemption

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★½

    adam driver...... country boy i love youuuuu