RSS feed for Arron
  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★½

    Some bold cinematography decisions there but any film using 10mm to that affect has my respect

  • Widows

    Widows

    ★★★★

    Great Sean Bobbitt work right here.

  • Western

    Western

    ★★★

    I would probably enjoy this more if I didn’t have flu. I’d perhaps fathom the energy to be as pretentious as the reviewers are about it on here.

  • Mowgli: Legend of the Jungle

    Mowgli: Legend of the Jungle

    ★★★

    I appreciate the darker angle so I’ll push it to 3.

  • Roma

    Roma

    ★★★★½

    Beautiful cinematography, brilliant writing and great audio work.
    There is nothing I would change about this film.

  • The Emoji Movie

    The Emoji Movie

    10 minutes was enough.

  • Active Measures

    Active Measures

    ★★★★½

    😢

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★

    Crazy

  • Dogman

    Dogman

    ★★★★

    Lff

  • The Front Runner

    The Front Runner

    ★★★½

    European Premiere (LFF)


    10/10 poster design

  • Waiting

    Waiting

    ★★★½

    Lff

  • Besida

    Besida

    ★★★½

    Lff