Sort by

arsheeza has logged 30 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kaazhcha

Kaazhcha

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Esthappan

Esthappan

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
#Home

#Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bhuj: The Pride of India

Bhuj: The Pride of India

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shershaah

Shershaah

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kuruthi

Kuruthi

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jonaki

Jonaki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Navarasa

Navarasa

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Branches of the Tree

The Branches of the Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big B

Big B

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Teen Kanya

Teen Kanya

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Zoo

The Zoo

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry