art_0f_media has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Raising Kratos

Raising Kratos

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Becoming Zlatan

Becoming Zlatan

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Class of 92

The Class of 92

2013
×
Read prior review Edit this entry  
03
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
03
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Edit this entry  
28
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★½
Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Skywalker Legacy

The Skywalker Legacy

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry