• Under the Banner of Heaven

    Under the Banner of Heaven

    ★★★★★

    Sensational.

    Who knew a show about fundamentalist Mormonism could be so emotional, fast paced and edgy. The performances are incredibly believable, especially Garfield.

    I felt genuinely sick when I noticed in the credits around the penultimate episode this was based on true events. This is a tight drama where each episode stands on its own despite weaving together a fractured narrative which juggles flashbacks to a few weeks ago with ones to 100 years ago.

    In the years to come I believe this show will be revered and discussed the way we do the first season of True Detective.

  • Chasing Amy

    Chasing Amy

    ★★★½

    It’s a Wonderful Life if George had a goatee and realised everyone he knew actually was better off without him and just dipped.

    The absence of the aforementioned facial hair in the poster is a masterful example of subverting expectations before it was cool.

  • The United Way

    The United Way

    ★★★★★

    I want Eric the King to narrate my life.

  • Sir Alex Ferguson: Never Give In

    Sir Alex Ferguson: Never Give In

    ★★★★★

    Football, bloody hell.

  • The Mauritanian

    The Mauritanian

    ★★★½

    Tahar Rahim’s killing it this year 👌

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★

    The director came out a while ago with a key piece of info about who'd win.

    And all I could think was: "So that was a fucking Lie."

  • Goal!

    Goal!

    ★★★

    In its own words, this movie is “full ham”.

  • WandaVision

    WandaVision

    We had a good thing, you stupid son of a bitch!

    - Mike Erhmantraut

  • Snakes on a Plane

    Snakes on a Plane

    The first like 20 minutes aren’t even on a plane or in an airport and there’s no snakes and there’s a terrible needless plot about yakuza snakes and I hate it.

    There’s some fun stuff on the plane but the ‘toughest son of a bitch’ Sam Jackson ever knew went out like a pussy and I’m not even sure if that was a joke or what but yeah, I hated that too.

  • Salmon Fishing in the Yemen

    Salmon Fishing in the Yemen

    ★★★½

    Imagine if in Inception every time someone said ‘Inception’ it was replaced by ‘Salmon Fishing in the Yemen’.

    I think I was in the cinema with my Dad to see the new Sherlock Holmes in 2011 when I first saw the trailer for this movie and I remember thinking “Salmon Fishing in the Yemen! Who on earth would want to watch a movie about that?” Turns out it was me, a decade later, because this movie slaps.

  • Songbird

    Songbird

    ★★★

    I really enjoyed this movie while I was watching it, great world building and fun performances. 

    When it ended I was like wtf where’s the third act? Don’t know if I just lost track of the structure somewhere but it felt like the last 25 minutes were missing and the loose plot threads never really dovetailed well enough.

    I liked it. It was a good watch that ended too abruptly. I would have given it 5 stars if that girl had just killed her nan when she got sick and saved Archie Andrews all the trouble.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★★½

    This movie makes Marriage Story look like The Parent Trap.

    (This review is intended as neither an insult to Marriage Story or The Parent Trap.)