Sort by

Alejandro has logged 185 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Milestones

Milestones

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Time to Die

Time to Die

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★
Edit this entry  
27
Dilili in Paris

Dilili in Paris

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Thirst

Thirst

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Juha

Juha

1999
×
★★
Edit this entry  
21
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wandering Soap Opera

The Wandering Soap Opera

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Bloody Milk

Bloody Milk

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Blaze

Blaze

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Brief Story from the Green Planet

Brief Story from the Green Planet

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sad Song

Sad Song

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Jessica Forever

Jessica Forever

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Prison

Prison

1949
×
★★★
Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Audition

The Audition

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Liberte

Liberte

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Picnic on the Grass

Picnic on the Grass

1959
×
★★½
Edit this entry  
26
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Age Out

Age Out

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Gabrielle

Gabrielle

2005
×
★★
Edit this entry  
21
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
More

More

1969
×
★★
Edit this entry  
19
The Blonde One

The Blonde One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
M

M

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Daughters of Fire

The Daughters of Fire

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stavisky...

Stavisky...

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carlos

Carlos

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Mrs. Fang

Mrs. Fang

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry