Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Edit this entry  
30
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Executive Order

Executive Order

2020
×
★★
Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★
Edit this entry  
01
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hebe

Hebe

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cow

Cow

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog

Dog

2001
×
★½
Edit this entry  
09
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
15
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bones

The Bones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Night at the Opera

A Night at the Opera

2020
×
★★★
Edit this entry