Sort by

Arthur has logged 263 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cinema Novo

Cinema Novo

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Everything & Everything & Everything

Everything & Everything & Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Feast

Feast

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Um Dia na Vida

Um Dia na Vida

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Backyard

Backyard

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★½
Edit this entry  
18
Old Home

Old Home

2016
×
Edit this entry  
17
Tereza

Tereza

2016
×
Edit this entry  
17
Waiting for Cecilia

Waiting for Cecilia

2016
×
Edit this entry  
16
Alétheia

Alétheia

2016
×
Edit this entry  
16
Undo

Undo

2005
×
★½
Edit this entry  
15
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Sun Song

Sun Song

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Turnips Make It Hard to Sleep

White Turnips Make It Hard to Sleep

2011
×
★★
Edit this entry  
11
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★
Edit this entry  
11
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
You're Next

You're Next

2011
×
★½
Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
09
Questioning

Questioning

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
1900

1900

1976
×
★½
Edit this entry  
01
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rudderless

Rudderless

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Broke Sky

Broke Sky

2007
×
Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
20
The Sea

The Sea

1895
×
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★
Edit this entry  
16
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★
Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
½
Edit this entry  
06
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
03
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
½
Edit this entry  
03
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Edit this entry