Sort by

Arthur has logged 295 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Hair

Bad Hair

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pan

Pan

2015
×
★½
Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
The Best of Me

The Best of Me

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Kaagaz Ke Phool

Kaagaz Ke Phool

1959
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hard Paint

Hard Paint

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★
Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Those Who Are Fine

Those Who Are Fine

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
Edit this entry  
15
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★
Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Família de Elizabeth Teixeira

A Família de Elizabeth Teixeira

2014
×
Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
Read prior review Edit this entry  
24
Trees Down Here

Trees Down Here

2018
×
Edit this entry  
21
All the Light in the Sky

All the Light in the Sky

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry