RSS feed for arthur
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Half of It

The Half of It

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lodge

The Lodge

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry