Sort by

JJ has logged 600 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Frontier

Green Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goodbye Again

Goodbye Again

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Unsuspected

The Unsuspected

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Backfire

Backfire

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Occupant

The Occupant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brave

Brave

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Make Way for a Lady

Make Way for a Lady

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
From Your Window to Mine

From Your Window to Mine

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Aura

The Aura

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
That Way with Women

That Way with Women

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Third Finger, Left Hand

Third Finger, Left Hand

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dybbuk

The Dybbuk

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of Others

The Silence of Others

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
General Della Rovere

General Della Rovere

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Caravans

Caravans

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man of the World

Man of the World

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Realm

The Realm

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
¡Las Sandinistas!

¡Las Sandinistas!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Even the Rain

Even the Rain

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scorpion in Love

Scorpion in Love

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bride

The Bride

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gunfighters

Gunfighters

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
May God Save Us

May God Save Us

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Summit

The Summit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Clock

The Clock

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Trail Beyond

The Trail Beyond

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry