Arto has logged 63 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crows Zero II

Crows Zero II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crows Zero

Crows Zero

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The City of Lost Souls

The City of Lost Souls

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
Edit this entry  
16
Eva

Eva

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Camp Nowhere

Camp Nowhere

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casper

Casper

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man of the House

Man of the House

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Project X

Project X

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Begotten

Begotten

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apple

The Apple

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Apaches

Apaches

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ultimate Teacher

Ultimate Teacher

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rapeman

The Rapeman

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation

Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry