Sort by

Brett Schutt has logged 241 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
9/11 Simulation in Roblox Environment

9/11 Simulation in Roblox Environment

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Read prior review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rusted Silhouette

Rusted Silhouette

×
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
9/11 Simulation in Roblox Environment

9/11 Simulation in Roblox Environment

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Change of Clothes

A Change of Clothes

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry