Sort by

tessa has logged 133 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday

Friday

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry