Sort by

art has logged 57 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
Read the review Edit this entry  
27
Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Outliers

Outliers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Half & Half

Half & Half

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Touching the Eternity

Touching the Eternity

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tales of Ordinary Madness

Tales of Ordinary Madness

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brass Target

Brass Target

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Read the review Edit this entry  
23
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mabel's Blunder

Mabel's Blunder

1914
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crime in the Streets

Crime in the Streets

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Luv

Luv

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Outrageous!

Outrageous!

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vampyr

Vampyr

1932
×
Edit this entry  
10
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
Read the review Edit this entry  
10
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Night Holds Terror

The Night Holds Terror

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marvin & Tige

Marvin & Tige

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry