• Monologue

    Monologue

    ★★★★½

    a thousand questions.. and do the answers really matter?

    we need to conclude that 'odds' and 'evens' are ultimately just 'numbers'..🖤❤️

  • Mathilukal

    Mathilukal

    ★★★★½

    when 'wakie' was found in jail 🥰🖤❤️

  • Harakiri

    Harakiri

    ★★★★★

    History is a set of lies mutually agreed upon.

    🖤❤️🖤

  • Halahal

    Halahal

    ★★★★

    when the truth is hard to digest.. when reality slaps the viewer and agonise with closed eyes.. 🖤

  • Mahayanam

    Mahayanam

    ★★★½

    വരത്തൻ.. ❤️

  • Rithu

    Rithu

    ★★★★½

    This is where i started watching movies for something more than entertainment..❤️

    thankfully remembering all those creative stuffs i could write following the song 'venal kaatil'..🥰

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★

    a slow burner drama

  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★½

    its not about the technology being the existential threat. its the technologies ability to bring out the worst in society .. and the worst in society being the existential threat.

    well.. the truth is boring..!

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★½

    Do you know why this is my favorite tree?
    Why?
    'Cause it tipped over. And it's still growing.

    ❤️

  • In Bruges

    In Bruges

    ★★★★★

    I know I'm awake, but i feel like I'm in a dream

    ❤️❤️❤️👍👍

  • American History X

    American History X

    ★★★★½

    Edward Norton ❤️

  • The Killing

    The Killing

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    lessons learned 😱😱😱
    1: never trust a woman in a heist
    2: buy the best suitcase with good locks
    3: beware of the fucking dogs!