• Loveless

    ★★

  • Badlapur

    ★★

  • Pisaasu

    ★★½

  • Varsham

    ½

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★★

  • Sapthamashree Thaskaraha

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★

  • Over Your Dead Body

    ★★★★

  • Goodbye to Language

  • Field of Dogs

    ★★★½

  • They Are The Dogs

    ★★★★

  • The Distance

    ★★★★½

  • Ancha es Castilla/N'importe quoi

    ★★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★

  • Rangbhoomi

    ★★

  • Dialogue of Shadows

    ★★★½

  • Lucia

    ★★★

  • Embassy

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★½

  • Salinger

    ★½

  • The Nest

    ★★★★½

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★★

  • Artist

  • Bethlehem

    ★★★

  • Heli

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★

  • Venus in Fur

    ★★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★½

  • Only God Forgives

    ★★★½

  • 3x3D

    ★★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★

  • Omar

    ★★★

  • The German Doctor

    ★★★★

  • A Touch of Sin

    ★★★

  • The Bling Ring

    ★½

  • Borgman

    ★★★★½

  • We Are the Best!

    ★★

  • I Am Divine

    ★★★

  • I'm So Excited!

    ★½

  • Moebius

    ★½

  • Camille Claudel, 1915

    ★★★★

  • In Bloom

    ★★★★½

  • The Grandmaster

    ★★

  • Baby of the Fisher

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★

  • The Museum of Imagination

    ★★★★

  • Midnight's Children

    ★★½

  • In the House

    ★★★

  • Living Still Life

    ★★★★★

  • Pieta

    ★★

  • You Ain't Seen Nothin' Yet

    ★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • No

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★½

  • Boy Eating the Bird's Food

    ★★★★

  • Holy Motors

    ★★★★½

  • Cosmopolis

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★★½

  • Amour

    ★★½

  • Dracula 3D

    ★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • 7 Days in Havana

    ★★½

  • Are All Men Pedophiles?

    ★★½

  • Vishaparvam

    ★★★

  • Light in the Yellow Breathing Space

    ★★★★

  • Gebo and the Shadow

    ★★★★

  • The Flowers of War

    ★★

  • Hara-Kiri: Death of a Samurai

    ★★

  • This Is Not a Film

    ★★★★

  • Carnage

    ★★★½