• A Quiet Place

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Padmaavat

    ★★½

  • What Happened to Monday

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Megan Leavey

    ★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • King Arthur: Legend of the Sword

    ★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★

  • Gifted

    ★★★½

  • The Ottoman Lieutenant

    ★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Logan

    ★★★½

  • Fifty Shades Darker

    ★★

  • Get Out

    ★★★

  • Wind River

    ★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★

  • A Dog's Purpose

    ★★½

  • Dangal

    ★★★

  • Fences

    ★★★

  • Passengers

    ★★½

  • The Dust Storm

    ★★★½

  • Silence

    ★★★

  • Dear Zindagi

    ★★★

  • Allied

    ★★★

  • Moana

    ★★★½

  • Ae Dil Hai Mushkil

    ★★½

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Inferno

    ★★

  • 20th Century Women

    ★★★

  • M.S. Dhoni: The Untold Story

    ★★★

  • Split

    ★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★

  • The Girl on the Train

    ★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Bridget Jones's Baby

    ★★★

  • Lady Macbeth

    ★★★½

  • Blue Jay

    ★★★½

  • Jackie

    ★★★½

  • Queen of Katwe

    ★★★

  • Lion

    ★★★½

  • A United Kingdom

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★½

  • The Light Between Oceans

    ★★★

  • Sully

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★½

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★½

  • Bad Moms

    ★★★½

  • The Legend of Tarzan

    ★★★

  • The Secret Life of Pets

    ★★½

  • Finding Dory

    ★★★

  • The Salesman

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • Loving

    ★★½

  • My Life as a Zucchini

    ★★★½

  • American Honey

    ★★

  • I, Daniel Blake

    ★★★½

  • X-Men: Apocalypse

    ★★★

  • Bastille Day

    ★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Don't Think Twice

  • Genius

    ★★★

  • Indignation

    ★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★½

  • Love & Friendship

    ★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Closet Monster

    ★★★

  • Lady Chatterley's Lover

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★½