arwen has logged 147 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Grace of Monaco

Grace of Monaco

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★½
Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★
Edit this entry  
29
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
The Gauntlet

The Gauntlet

2013
×
★★
Edit this entry  
27
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Filth

Filth

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★½
Edit this entry  
22
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hasee Toh Phasee

Hasee Toh Phasee

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Third Person

Third Person

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Edit this entry  
03
Straight From the Heart

Straight From the Heart

2003
×
★★
Edit this entry  
02
Fly

Fly

1970
×
★★★
Edit this entry  
01
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Savannah

Savannah

2013
×
★★
Edit this entry  
27
The Double

The Double

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Mad Max

Mad Max

1979
×
★½
Edit this entry  
21
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Edit this entry  
21
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★½
Edit this entry  
20
Blended

Blended

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Belle

Belle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Edit this entry