Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Monuments Men

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Divergent

    ★★★½

  • Predestination

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★

  • Prometheus

    ★★★★

  • Tucker and Dale vs. Evil

    ★★★★

  • White House Down

    ★★★★

  • Looper

    ★★★½

  • Inside Man

    ★★★½

  • Trick 'r Treat

    ★★★½

  • Troll Hunter

    ★★★½

  • RED 2

    ★★★½

  • V/H/S/2

    ★★★½

  • Dinner for One

    ★★★½

  • Kick-Ass 2

    ★★★

  • It

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

13 Sins

Aug 12

Last Film

Dinner for One

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
20 films
Action
18 films
Drama
14 films
Sci Fi
13 films
Horror
8 films
Comedy
8 films
Adventure
7 films
Crime
6 films
Fantasy
4 films
Mystery
4 films
USA
35 films
UK
5 films
Canada
4 films
Australia
3 films
France
3 films
Germany
3 films
China
2 films
Norway
1 film
Romania
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

V/H/S: Viral
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Dinner for One
Average weighted rating:

3.6

Films aSak watched in 2014

  • Dinner for One
  • The Babadook
  • Troll Hunter
  • The Interview
  • It
  • Predestination
  • The Signal
  • Transcendence
  • Looper
  • The Maze Runner
  • Guardians of the Galaxy
  • Kick-Ass 2
  • RED 2
  • Hercules
  • V/H/S/2
  • V/H/S: Viral
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Into the Storm
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • The Shawshank Redemption
  • Edge of Tomorrow
  • Inside Man
  • 13
  • Trick 'r Treat
  • Children of Men
  • Divergent
  • Prometheus
  • 300: Rise of an Empire
  • The Poughkeepsie Tapes
  • The Expendables 3
  • The Expendables 2
  • R.I.P.D.
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Zero Theorem
  • The Wolf of Wall Street
  • White House Down
  • The Monuments Men
  • Zero Dark Thirty
  • 13 Sins

World Map

Highly rated films aSak is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • Mommy
  • The Look of Silence
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more