Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Jurassic World

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Goosebumps

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • San Andreas

    ★★★

  • The King's Speech

    ★★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Jan 8

Last Film

Case 39

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
27 films
Adventure
25 films
Comedy
23 films
Action
21 films
Sci Fi
13 films
Thriller
11 films
Horror
9 films
Fantasy
7 films
Family
5 films
War
5 films
USA
52 films
UK
19 films
Canada
6 films
Australia
3 films
France
2 films
Germany
2 films
New Zealand
2 films
China
1 film
English
62 films
German
6 films
French
5 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Hindi
2 films
Japanese
2 films
Urdu
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

One Flew Over the Cuckoo's Nest
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Camel Spiders
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Age Of Kill
Average weighted rating:

2.5

Films aSak watched in 2015

  • Case 39
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Jerusalem
  • Goosebumps
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Nightmare
  • The Martian
  • It Follows
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Terminator Genisys
  • Life of Pi
  • Tomorrowland
  • The Bucket List
  • San Andreas
  • Black Death
  • American Heist
  • Train of Life
  • Mad Max: Fury Road
  • Elimination Game
  • Primer
  • Age Of Kill
  • Jurassic World
  • The Dictator
  • What We Do in the Shadows
  • The Ides of March
  • Ex Machina
  • Houdini
  • The King's Speech
  • Kingsman: The Secret Service
  • Avengers: Age of Ultron
  • Mortdecai
  • Frost/Nixon
  • Annabelle
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • True Grit
  • Limitless
  • In Bruges
  • Four Lions
  • Seven Psychopaths
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Night at the Museum: Secret of the Tomb
  • The Royal Tenenbaums
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Land of the Lost
  • The Darjeeling Limited
  • Dumb and Dumber To
  • Camel Spiders
  • American Sniper
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Big Hero 6
  • Taken 3
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Interstellar
  • Fury
  • Dracula Untold
  • John Wick
  • Hector and the Search for Happiness
  • The Imitation Game
  • Dallas Buyers Club
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

World Map

Highly rated films aSak is yet to see

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Room

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more