Highest rated films

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★★★

  • 11.22.63

    ★★★★

  • Zero Days

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★

  • Trumbo

    ★★★★

  • Mr. Holmes

    ★★★★

  • The Gatekeepers

    ★★★★

  • The People vs. Fritz Bauer

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Green Room

    ★★★½

  • Coherence

    ★★★½

  • Black Hawk Down

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Bridge of Spies

Jan 2

Last Film

The Accountant

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
25 films
Drama
24 films
Action
19 films
Comedy
15 films
Sci Fi
12 films
Mystery
11 films
Adventure
11 films
Crime
10 films
Horror
9 films
Fantasy
5 films
USA
51 films
UK
10 films
Canada
6 films
Germany
5 films
China
2 films
France
2 films
Taiwan
1 film
India
1 film
Hong Kong
1 film
English
58 films
German
10 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
French
4 films
Japanese
1 film
Portuguese
1 film
Romanian
1 film
Somali
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

aSak’s most liked review

Southbound

★★★½

What a ride. Oh, what a ride.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Moonrise Kingdom
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

San Andreas Quake
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

End of Days, Inc.
Average weighted rating:

3.1

Films aSak watched in 2016

  • The Accountant
  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Nice Guys
  • Coherence
  • Fear, Inc.
  • Inferno
  • Citizenfour
  • Snowden
  • The Conjuring 2
  • Michael Moore in TrumpLand
  • Captain Fantastic
  • San Andreas Quake
  • Finding Dory
  • Non-Stop
  • Suicide Squad
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • ARQ
  • 31
  • The Gatekeepers
  • Marauders
  • Sicario
  • Septembers of Shiraz
  • Black Hawk Down
  • Take Down
  • Imperium
  • Now You See Me 2
  • Money Monster
  • The People vs. Fritz Bauer
  • Independence Day: Resurgence
  • Zero Days
  • Green Room
  • Mr. Holmes
  • The Manchurian Candidate
  • 11.22.63
  • Warcraft
  • X-Men: Apocalypse
  • The Uninvited
  • Captain America: Civil War
  • Deathgasm
  • 10 Cloverfield Lane
  • Look Who's Back
  • End of Days, Inc.
  • Paradox
  • Zootopia
  • A Good Day to Die Hard
  • Hail, Caesar!
  • Inside Out
  • Deadpool
  • Southbound
  • Moonrise Kingdom
  • The Numbers Station
  • Black Mass
  • The Hateful Eight
  • Trumbo
  • Spotlight
  • The Big Short
  • The Revenant
  • Bridge of Spies

World Map

Highly rated films aSak is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Moonlight
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • 13th

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more