Highest rated films

  • Maniac

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★

  • The Post

    ★★★★

  • The Ritual

    ★★★★

  • Last Flag Flying

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Ghost Stories

    ★★★½

  • The Final Girls

    ★★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Insidious: Chapter 3

    ★★★

  • Roman J. Israel, Esq.

    ★★★

  • The Siege of Jadotville

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Saw 3D

Jan 2

Last Film

The House with a Clock in Its Walls

Dec 4

Genres, Countries & Languages

Action
24 films
Thriller
20 films
Horror
20 films
Drama
20 films
Comedy
16 films
Adventure
15 films
Sci Fi
11 films
Fantasy
10 films
Crime
7 films
Mystery
6 films
USA
48 films
UK
11 films
Canada
6 films
China
2 films
Germany
1 film
India
1 film
Iraq
1 film
Argentina
1 film
Japan
1 film
Malta
1 film
English
57 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
French
3 films
Arabic
3 films
Xhosa
2 films
German
2 films
Italian
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Fantastic Mr. Fox
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Escape Plan 2: Hades
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Gateway
Average weighted rating:

2.4

Films aSak watched in 2018

  • The House with a Clock in Its Walls
  • Ant-Man and the Wasp
  • Sand Castle
  • Operation Finale
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • The Siege of Jadotville
  • Maniac
  • Sicario: Day of the Soldado
  • War Machine
  • 6 Days
  • Beirut
  • The Mummy
  • Ocean's Eight
  • Hereditary
  • Get Smart
  • Patient Zero
  • Deadpool 2
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • How It Ends
  • Ghost Stories
  • Escape Plan 2: Hades
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Isle of Dogs
  • Ready Player One
  • Terrifier
  • A Fantastic Fear of Everything
  • Tomb Raider
  • Avengers: Infinity War
  • The Haunted Curiosity Shop
  • The House of Ghosts
  • Insidious: The Last Key
  • Black Panther
  • The Hurricane Heist
  • 12 Strong
  • Insidious: Chapter 3
  • Veronica
  • Annihilation
  • Game Over, Man!
  • Hostel: Part III
  • Hostel: Part II
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Greatest Showman
  • The Shape of Water
  • The Gateway
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Ritual
  • Murder on the Orient Express
  • The Final Girls
  • The Cloverfield Paradox
  • Last Flag Flying
  • The Post
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Wonder Woman
  • Thor: Ragnarok
  • Darkest Hour
  • Jigsaw
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Geostorm
  • Saw 3D

World Map

Highly rated films aSak is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more