Highest rated films

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Report

    ★★★★

  • Extra Ordinary

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • Gangs of Wasseypur - Part 1

    ★★★★

  • The Counterfeiters

    ★★★★

  • Pad Man

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Vice

    ★★★½

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★½

  • Dave Made a Maze

    ★★★½

  • Rakka

    ★★★½

  • Firebase

    ★★★½

  • Stree

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 74 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Fahrenheit 11/9

Jan 2

Last Film

The Two Popes

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
28 films
Horror
25 films
Action
23 films
Drama
23 films
Thriller
22 films
Sci Fi
14 films
Adventure
13 films
Fantasy
9 films
History
9 films
Crime
8 films
USA
55 films
UK
10 films
Canada
8 films
India
5 films
China
4 films
Germany
4 films
New Zealand
3 films
France
3 films
Japan
2 films
Bulgaria
2 films
English
66 films
Spanish
10 films
German
9 films
Italian
6 films
French
4 films
Latin
4 films
Hindi
4 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

A Haunted House 2
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

School of the Damned

Films aSak watched in 2019

  • The Two Popes
  • Game Night
  • Book of Monsters
  • Jojo Rabbit
  • School of the Damned
  • Zombieland: Double Tap
  • Rambo: Last Blood
  • Official Secrets
  • 6 Underground
  • Colonia
  • Firebase
  • Zygote
  • Rakka
  • The Counterfeiters
  • Dave Made a Maze
  • The Report
  • Apollo 18
  • The Irishman
  • Sorry to Bother You
  • Ready or Not
  • John Wick: Chapter 2
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Green Book
  • The Lives of Others
  • The Laundromat
  • Art of the Dead
  • Angel Has Fallen
  • Joker
  • Dora and the Lost City of Gold
  • The Current War
  • Holiday Hell
  • The Resistance Banker
  • Holidays
  • Limbo
  • Extra Ordinary
  • Return to Horror Hotel
  • The Angel
  • A Haunted House 2
  • A Haunted House
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • The Golden Glove
  • It Chapter Two
  • 3 from Hell
  • Killer Sofa
  • The Young Cannibals
  • Dark Phoenix
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Dead Don't Die
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Stree
  • Men in Black: International
  • National Treasure: Book of Secrets
  • National Treasure
  • Thani Oruvan
  • Hellboy
  • OMG: Oh My God!
  • Pad Man
  • They Shall Not Grow Old
  • Escape Plan: The Extractors
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Chernobyl
  • Avengers: Endgame
  • Captain Marvel
  • The Axiom
  • Behind the Curve
  • A Night at the Garden
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Vice
  • BlacKkKlansman
  • Fyre
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Johnny English Strikes Again
  • Fahrenheit 11/9

World Map

Highly rated films aSak is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Primal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more