Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★½

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★

  • Extinction: The Facts

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Rose Island

    ★★★½

  • The Phenomenon

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • The Raid

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 172 Films watched
  • 14.3 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Miss Sloane

Jan 2

Last Film

Gods of Egypt

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
75 films
Thriller
72 films
Action
46 films
Horror
40 films
Crime
30 films
Comedy
29 films
Sci Fi
25 films
Adventure
22 films
Mystery
20 films
History
18 films
USA
118 films
UK
29 films
Germany
19 films
France
12 films
Canada
10 films
Spain
8 films
Australia
7 films
South Korea
6 films
China
5 films
India
5 films
English
156 films
German
20 films
Spanish
18 films
French
15 films
Italian
9 films
Arabic
9 films
Japanese
6 films
Korean
6 films
Russian
5 films
Chinese
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 75

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Fantasy Island
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Scandal in 97

Films aSak watched in 2020

  • Gods of Egypt
  • Death to 2020
  • Wonder Woman 1984
  • The Midnight Sky
  • Monsters
  • Greenland
  • The Last King of Scotland
  • Rose Island
  • The Phenomenon
  • Extinction: The Facts
  • Mayhem
  • 127 Hours
  • Wall Street
  • Monsters of Man
  • Flight
  • Honest Thief
  • Valkyrie
  • Scandal in 97
  • The Siege
  • The Pyramid
  • Tenet
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Mosul
  • Murer: Anatomy of a Trial
  • Deathcember
  • A Perfect Crime
  • Ökozid
  • Unbroken
  • The Social Dilemma
  • Unhinged
  • Hamilton
  • Get Out
  • Dracula
  • Ghost Stories
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • A Nightmare on Elm Street
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Ghosts of War
  • The Plagues of Breslau
  • #Alive
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Mortuary Collection
  • A Serial Killer's Guide to Life
  • Radioactive
  • Hubie Halloween
  • Antebellum
  • Target Number One
  • Feels Good Man
  • Resistance
  • Tales of Halloween
  • Hotel Rwanda
  • Happy Halloween, Scooby-Doo!
  • Enola Holmes
  • The Babysitter: Killer Queen
  • The Babysitter
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Time Loop
  • Romancing the Stone
  • Tread
  • Peninsula
  • Escape Room
  • Scoob!
  • Fragmentary
  • The Square
  • Middleditch & Schwartz
  • Shin Godzilla
  • Black Is King
  • Nightcrawler
  • Who Am I
  • An American Pickle
  • Random Acts of Violence
  • Harriet
  • Coma
  • Kong: Skull Island
  • Source Code
  • The Social Network
  • The Death of Stalin
  • Suspect Zero
  • Where to Invade Next
  • Prisoners
  • Unstoppable
  • Gone Girl
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Bone Collector
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Meg
  • #UNFIT: The Psychology of Donald Trump
  • Inheritance
  • WHAT DID JACK DO?
  • The House That Jack Built
  • Irresistible
  • Wasp Network
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • Funhouse
  • Two Heads Creek
  • Outback
  • 7500
  • Doctor Sleep
  • Extraction
  • Guns Akimbo
  • The Captain
  • Nine Dead
  • Doomsday
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Kill Team
  • There Will Be Blood
  • Fantasy Island
  • James vs. His Future Self
  • Fermat's Room
  • Exam
  • Circle
  • Rampage
  • Timecrimes
  • The Extraordinary Journey of the Fakir
  • Beasts of No Nation
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Penance Lane
  • Vivarium
  • Jarhead
  • Den of Thieves
  • Apollo 13
  • Talvar
  • Seven Stages to Achieve Eternal Bliss
  • The Platform
  • The Kangaroo Chronicles
  • Underwater
  • The Hunt
  • The Banker
  • The Ghazi Attack
  • Uncorked
  • Spy Game
  • The Gentlemen
  • The Wicker Man
  • A Night of Horror: Nightmare Radio
  • Just Mercy
  • The Raid
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Knowing
  • Escape From Pretoria
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Contagion
  • The Walk
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Host
  • Jumanji: The Next Level
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • The Lighthouse
  • The Coldest Game
  • Dark Waters
  • The Spy Gone North
  • The Operative
  • Terminator: Dark Fate
  • Color Out of Space
  • Truth or Dare
  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary
  • 21 Bridges
  • Richard Jewell
  • Bombshell
  • Ford v Ferrari
  • Train to Busan
  • Zodiac
  • Terror - Ihr Urteil
  • Motherless Brooklyn
  • 1917
  • Logan
  • Inmate Zero
  • Knives Out
  • Parasite
  • Dracula
  • Miss Sloane

World map

Highly rated films aSak is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more